6 maja 2024
Pogoda tegorocznej "MotoMajówce w Dolinie Śmierci" sprzyjała od początku do końca. Bazą wypadową był Nowy Sącz a każdy dzień przynosił moc atrakcji, łącznie z awariami motocykli.
Ale po kolei. Zwiedziliśmy malowniczy rynek w Lanckoronie. Podziwialiśmy monumentalne zamki w Olsztynie, Niedzicy, Czorsztynie i Rytrze. Spacerowaliśmy po Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce . Zachwycaliśmy się nietypowo zdobionym kościołem w Jurkowie. Zwiedziliśmy malowaną Zagroda Felicji Curyłowej w równie malowanej wsi Zapilie. Zdobyliśmy (kolejką) Górę Parkową w Krynicy-Zdrój. Zwiedziliśmy Czerwony Klasztor. Taplaliśmy się w Dunajcu. Przeraziło nas mijane cygańskie getto.
Dotarliśmy wreszcie do tytułowej Doliny Śmierci, przystając jednak na kilka chwil by zwiedzić muzeum wojskowe w słowackim Svidniku.
Słowacka Dolina Śmierci w Beskidzie Niskim robi piorunujące wrażenie. Głównymi eksponatami są prawdziwe czołgi, które możemy dowolnie oglądać i dotykać. Wszystkie stoją w szczerym polu, a ich ustawienie nawiązuje do natarcia Armii Czerwonej. Dzięki temu mamy namiastkę tego, jak wyglądało to w dniach walk o dolinę w 1944 roku. Rozsiane są dosłownie wszędzie - w wioskach, przy drodze, na polach, w zagajnikach...
70 lat temu w Beskidzie Niskim, po obu stronach dzisiejszej granicy polsko-słowackiej, Armia Czerwona przypuściła atak na wojska III Rzeszy. Bitwa o Przełęcz Dukielską trwała prawie trzy miesiące, zginęło w niej lub zostało rannych ponad 220 tysięcy żołnierzy.
W pierwszym okresie nacierało ok. 120 tys. żołnierzy wyposażonych w 1700 dział i moździerzy oraz 1000 czołgów. Rosjanie sądzili, że już piątego dnia wkroczą na Słowację, jednak ich plany załamały się po pierwszym dniu walki...
Przebieg bitwy o przełęcz dukielską w 1944 roku był jednym z najważniejszych epizodów II wojny światowej a porównywana jest do pancernej bitwy na Łuku Kurskim.
Atrakcji było bez liku, łącznie z przeprawą promową kilkunastu przecież motocykli. I bezustannie łechtały nas przepiękne widoki gór, lasów, łąk i pól. A wszystko nierealnie piękne, pachnące... Byliśmy częścią tego spektaklu natury, nie oglądaliśmy go przez okna samochodu lecz towarzyszyliśmy mu z sidełek motocykli. Wracaliśmy na nocleg zmęczeni i szczęśliwi, by wieczorem dzielić się wrażeniami. Tego nam było trzeba.
Dziękujemy Pensjonatowi "Maja " za wyjątkową gościnę.
27 kwietnia 2024
Jak zaplanowaliśmy, tak zrobiliśmy. Zebraliśmy kilku chętnych, którzy w ramach akcji Motołapa, zdecydowali się wspomóc Fundacja Schroniska Funny Pets w Czartkach, która od wielu lat prowadzi schronisko dla porzuconych, starych i chorych zwierzaków. To co przywieźliśmy to raczej "ciasteczko do kawy" a nie realna pomoc. Bo musicie wiedzieć, że czworonogów jest tu ponad 470! I niestety wciąż przybywa. Niemniej jednak mamy satysfakcję, że dołożyliśmy naszą cegiełkę. Pamiętajcie jednak o naszych "braciach mniejszych", porzuconych, bezdomnych i bezpańskich. Zachęcamy do wspierania schroniska w Czwartkach.
Pomyślcie jednak, że adopcja zwierzaka to odpowiedzialność wielka jest.
7 kwietnia 2024
Już sądziliśmy, że wszystkie zostały wyłapane, spalone i wrzucone do wody by spłynęły do morza. A tu masz! Jedna z nich ukryła się w garażu i nie dawała nam spokoju przymrozkami, zimnym deszczem i czasem śniegiem. Ale dorwaliśmy ją i zgodnie z tradycją skończyła jak inne. A później, po tej egzekucji, upiornie niemal, zaczęliśmy świętować i witać się z wiosną nad naszą piękną Kępiną. Chyba zatem sezon motocyklowy możemy uznać za otwarty.
Topienie Marzanny to staropolski zwyczaj obchodzony na przełomie zimy i wiosny, mający symbolizować pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Marzanna, w postaci kukły lub figurki, reprezentuje zimę i wszelkie zło, które trzeba odpędzić. Zazwyczaj odbywa się to przez wrzucenie Marzanny do wody, rzeki lub jeziora, czasem także przez spalenie. To symboliczne pożegnanie z zimą i przywitanie wiosny przyciąga tłumy ludzi, którzy biorą udział w tej tradycji, ciesząc się z nadchodzącego ciepła i nowego początku.
Dziękujemy wszystkim członkom Stowarzyszenie Motocykliści Zduńska Wola , którzy zaangażowali się w przygotowanie tej corocznej ceremonii. Pozostałych zapraszamy do współpracy i aktywności.
31 marca 2024
Wielka Sobota w Kościele Rzymskokatolickim jest dniem zadumy, wyciszenia, żałoby po ukrzyżowanym Chrystusie, ale też i czasem oczekiwania na Jego Zmartwychwstanie.
Tradycyjnie w tym dniu katolicy udają się do kościołów, aby kapłan błogosławił pokarmy na stół wielkanocny.
Na tę okoliczność, jak każdego roku, zorganizowaliśmy naszą Motoświeconkę. Tym razem przyjęliśmy zaproszenie proboszcza parafii św. Urszuli dziewicy i męczennicy w Strońsku.
Radosnych Świąt Wielkanocnych!
23 marca 2024
Każdego roku Stowarzyszenie organizuje wyjazd na targi motocyklowe. Zaproszenie na ten wyjazd kierujemy nie tylko do naszych członków ale przede wszystkim do każdego miłośnika dwóch kółek z silnikiem. Bo każdego roku jest na co popatrzeć, czymś się zachwycić, o czymś pomarzyć. Tak było i tym razem. Ale, jak mawiają "nieważne gdzie, ważne z kim". Bo ten sobotni dzień dał nam wiele wspólnej radości. Bo fajnie jest być razem.
8 marca 2024
Każdego roku staramy się w szczególny sposób podkreślić rolę naszych piękniejszych połówek życia. Dlatego również w ty roku, w tym niezwykłym dniu, Dniu Kobiet zorganizowaliśmy dla naszych Pań małą uroczystość. Był więc pyszny tort, były drobne upominki, były kwiaty i życzenia. Miło spędziliśmy wspólnie czas a nasze dziewczęta jaśniały wyjątkowo. Bądźcie zawsze dumne z tego, kim jesteście! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!
28 styczeń 2024
My, Polacy, mamy coś, czego nie mają inni. May Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Bo to co robi Jurek Owsiak jest takim ewenementem na skalę światową. Z tego powodu my również wspieraliśmy swoją obecnością i aukcjami 32 Finał WOŚP, który odbył się w niedzielę 28 stycznia 2024. Tradycyjnie w całej Polsce w wielu miejscach na całym świecie pojawili się wolontariusze z puszkami. A my ich wspieraliśmy przeznaczając na aukcje motocyklowe gadżety.
21 styczeń 2024
Jubileusz 5-lecia Stowarzyszenia Motocykliści Zduńska Wola był nie tylko okazją do świętowania, ale również do podziękowania wszystkim zaangażowanym – wolontariuszom, darczyńcom, sympatykom. Zatem nasz coroczny bal był czasem, w którym dziękowaliśmy wszystkim za wsparcie, które umożliwiło nam osiąganie celów. Jednakże, był to także moment refleksji nad tym, co jeszcze można zrobić, aby pomóc innym. Aby podkreślić wagę jubileuszu przygotowaliśmy dla członków Stowarzyszenia okolicznościowe blachy. Blachy te otrzymali również ci, którzy systematycznie wspierają nasze działania.
Warto doceniać i świętować te kamienie milowe, które stanowią nie tylko historię naszej organizacji, ale przede wszystkim historię pomocy i miłości względem innych ludzi.
Z okazji naszego jubileuszy zapraszamy do lektury filmu podsumowującego naszą działalność w Zduńskiej Woli i okolicach.
Styczeń 2024...
Żegnamy jubileuszowy rok 2023. Obfitował w wiele wydarzeń, które udało nam się zorganizować przy wsparciu i pomocy ludzi dobrej woli.
Pamiętamy, że był to rok jubileuszu oficjalnego powołania do życia naszego stowarzyszenia.
Drag & Drop Website Builder